Elektrownia wiatrowa, ceny za dzierżawę gruntu.

Coraz bardziej popularne w Polsce elektrownie wiatrowe to nie tylko energia odnawialna to również dodatkowy dochód dla rolnika, który zdecyduje się na dzierżawę gruntu przeznaczonego pod budowę wiatraka. Większość elektrowni usytuowana jest na prywatnych gruntach, które właściciele elektrowni dzierżawią, koszt roczny dzierżawy gruntu o areale ok 15-20 arów wynosi średnio 24 tys zł (2 tysiące złotych miesięcznie). Przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na treść umowy, często firmy oferują 2% wartości energii która wyprodukuje elektrownia wiatrowa, a później stosują starsze mniej wydajne urządzenia, warto zabiegać o ustawianie jak najnowszych elektrowni wiatrowych, lub tez umówić się na stalą miesięczną kwotę płatności, warto również zwrócić uwagę na czas trwania umowy, te powyżej 30 lat łatwo unieważnić. Inna sprawa jest rekultywacja terenu i demontaż wiatraka, w razie problemów finansowych firmy i jej bankructwa koszty demontażu ponosił będzie rolnik lub lokalny samorząd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *