Skup interwencyjny zbóż

W obecnym sezonie na rynku zbóż skupem interwencyjnym objęta została pszenica zwyczajna. Mimo iz poziom cen jest najwyższy od kilku lat nie ma podaży ziarna w skupie interwencyjnym. W obecnym sezonie mimo nie najlepszych plonów ceny zbóż zaczęły spadać, za sprawa poprawy sytuacji na rynku europejskim oraz światowym. Poziom cen na rynkach światowych ustabilizował się i wynosi kilka % mniej niż rok wcześniej. Prognozy zbiorów na rynku światowym mówią o powiększeniu zbiorów o kilka %, szacuje się iż zebrane zostanie ok 690 mln ton pszenicy konsumpcyjnej, oraz 1145 mln ton zbóż przeznaczonych na pasze, 868 mln ton kukurydzy oraz 133 mln ton jęczmienia, czyli więcej niż w rekordowym poprzednim sezonie. W związku ze zwiększonymi plonami ceny w Polsce nieco się obniżyły, ale ciągle pozostają na wysokim poziomie i powinny się utrzymać na tym poziomie do końca sezonu. Jeśli chodzi o rynek Unii Europejskiej produkcja zbóż zwiększyła się minimalnie i wynosi 138 mln ton pszenicy oraz 147mln ton zbóż z przeznaczeniem na pasze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *