Wysokie ceny jaj spożywczych

Wysokie ceny jaj spożywczych na rynku Unii Europejskiej, tendencja trwa już od października 2014 i ciągle się utrzymuje. Cena sprzedażny klas wagowych L i M wynosi 137euro za 100kg, jest to wynik o 27% wyższy niż w ubiegłym roku. Większość państw UE w grudniu zanotowała znaczne wzrosty cen jaj np. wzrost we Francji 21%, w Belgii 19%, Holandii 18%. Niestety dla polskich producentów wzrosty cen w Polsce nie okazały się tak wysokie i wynosiły zaledwie 1%, miał tez wpływ na to kurs euro. Średnia cena w grudniu w Polsce wynosiła 119,3 Euro za 100kg. Eksperci twierdza iż głównym czynnikiem odpowiadającym za podwyżki jest wprowadzenie zakazu produkcji jaj w klatkach konwencjonalnych, czynnikiem o nieco mniejszym wpływie jest tez wzrost eksportu jaj poza kraje Unii Europejskiej. Eksperci przewidują dalszy wzrost cen jaj ze względu na zmianę przepisów dotyczących produkcji, a tym samym zwiększenia kosztów utrzymania niosek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *