Ubezpieczenie zdrowotne rolników

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej składek zdrowotnych rolników na rok 2014. Składki obliczane są na podstawie wielkości gospodarstwa, za każdy hektar przeliczeniowy rolnik miesięcznie będzie płacił składkę w wysokości 1zl. Przewidziano tez podział na mniejsze i większe gospodarstwa, jeśli gospodarstwo posiada obszar do 6hektarow (hektary przeliczeniowe) składkę opłaci KRUS, jeśli powyżej składkę będzie opłacał rolnik. Terminy opłat składek rozłożono kwartalnie, a pierwsze składki maja wejść w życie w 2 kwartale 2014 roku. KRUS co miesiąc będzie również przekazywał zryczałtowana kwotę do Narodowego Funduszu Zdrowia i jej wysokość wyniesie 155 milionów złotych. Ustawy maja charakter przejściowy, będą obowiązywać w terminie  od 1stycznia do końca grudnia 2014 roku. Składki będą płacone od każdego domownika ubezpieczonego w KRUS. Premier Donald Tusk chce aby włączyć rolników w powszechny system rachunkowy i system ubezpieczeń społecznych, chce aby rolnicy płacili te same składki jak każdy obywatel, aby do tego doprowadzić potrzebuje jeszcze kilku miesięcy pracy nad ustawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *