GMO najwięcej upraw w USA

GMO – czyli żywność modyfikowana genetycznie, zyskuje coraz większą popularność na świecie, z roku na rok coraz większy aeral upraw zajmują rośliny modyfikowane genetycznie. W roku 2015 światowe obszary upraw tej żywności wzrosły o 8% w stosunku do roku poprzedniego i wynoszą obecnie 160 mln hektarów. Najwięcej GMO uprawia się w Stanach Zjednoczonych, areał w tym kraju wynosi 69 mln hektarów, w Europie natomiast wielkość upraw żywności modyfikowanej genetycznie wynosi tylko 110 tys hektarów. Drugi kraj o najwierniejszym areale upraw to Brazylia z 30,3 mln hektarów, następnie Argentyna 23,7 mln hektarów, kolejne miejsca nalezą do Kanady i Indii z areałem 10,5 mln hektarów dla każdego z wymienionych krajów. Kolejne miejsca zajmują Chiny – 3,9 mln hektarów, Pakistan 2,6 mln hektarów oraz Republika Południowej Afryki z areałem 2,3 mln hektarów. Warto dodać również ze Chiny są największym na świecie importerem soi która została zmodyfikowana genetycznie i dla Chin przypada ok 60% całej globalnej sprzedaży modyfikowanej soi. W Europie najpopularniejsza jest kukurydza MON810 uprawia se ja przede wszystkim w Hiszpanii 100 tys hektarów. Komisja Europejska w 2014 roku zaproponowała ustawę która pozwala kraja należącym do UE decydować czy na terenie danego kraju całkowicie zabronić upraw GMO, ale kraje nie mogą zakazać importu żywności modyfikowanej genetycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *